Ładowanie akumulatora

visibility278 Oglądnięcia comment0 Komentarze person Dodane przez: Pogotowie Akumulatorowe list W: Kategoria 1

Akumulator samochodowy jest głównym źródłem prądu w pojeździe. Podczas pracy silnika cały czas doładowywany jest on przez alternator. Nie wymaga zatem regularnej wymiany czy uzupełniania energii z pomocą zewnętrznych źródeł. Bywają jednak sytuacje, w których akumulator odmawia posłuszeństwa. Przyczyną może być jazda na krótkich dystansach. Należy wtedy doładować akumulator zewnętrznym źródłem.

Zima jest wyjątkowo trudnym okresem— nie tylko ze względu na panujące na drogach warunki, ale także problemy z uruchomieniem samochodu. W ujemnych temperaturach ujawniają się wszystkie wcześniejsze zaniedbania obsługowo-serwisowe, co ostatecznie skutkuje problemami z uruchomieniem samochodu. Jeśli niezbędne jest ładowanie akumulatora, a nie masz w danej chwili takiej możliwości, doraźnym rozwiązaniem może być uruchomienie samochodu za pomocą kabli rozruchowych i drugiego, sprawnego pojazdu. Często okazuje się jednak, że konieczne jest wypięcie akumulatora i naładowanie go za pomocą źródeł prądu oraz odpowiednich urządzeń. Ładowanie akumulatora w samochodzie należy jednak przeprowadzić umiejętnie. Niskie temperatury są więc najlepszym testem dla Twojego akumulatora.

Zanim jednak rozpoczniesz ładowanie upewnij się jaki tym akumulatora posiadasz. Najczęściej spotykamy się z czterema rodzajami są to: akumulatory kawasowo-ołowione, akumulatory EFB Start/Stop, akumulatory AGM Start/Stop oraz akumulatory żelowe.

Do ładowania akumulatorów wykorzystuje się prostowniki transformatorowe oraz ładowarki cyfrowe. Ale którą wybrać? Należy zapamiętać, że praktycznie wszystkimi ładowarkami cyfrowymi możemy naładować każdy tym akumulatora. Zupełnie inaczej sprawa ma się, kiedy chcemy naładować akumulatory typu żel czy AGM zwykłym prostownikiem. Taki zabieg może skończyć się źle nie tylko dla akumulatora, ale i dla Ciebie.

Instrukcja ładowania akumulatora:

1. Wyjmij akumulator z auta przed rozpoczęciem ładowania. W pierwszej kolejności odłącz przewód minusowy, później plusowy (nie musisz jednak wyciągać akumulatora z pojazdu jeśli prąd ładowania ładowarki elektrycznej nie przekracza 14,4V).

2. Usuń wszystkie elementy mocujące akumulator, a następnie przenieś go do pomieszczenia i połóż na niepalnym podłożu.

3. Dobierz odpowiednią ładowarkę do danego typu akumulatora:

- ładowarka cyfrowa może ładować: akumulatory kwasowo-ołowiowe, EFB, AGM, ŻEL, LiFeP04

- prostownik transformatorowy może ładować: akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz EFB

4. Ładowarki cyfrowe dzięki układom elektronicznym same dobierają prąd ładowania (upewnij się jaki minimalny prąd ładowania posiada). Wybierając prostownik upewnij się jaką ma moc. Stosuj zasadę ładowania 1/10 pojemności, np.: ładując akumulator o pojemności 50AH dobierz prąd ładowania nie przekraczający 5A.

5. Podłącz ładowarkę do akumulatora w kolejności: pierwszy plus, później minus. Następnie podłącz ją do zasilania. 

6. Ładowarki cyfrowe pokazują stan naładowania akumulatora. Automatycznie kończą ładowanie. Czas ładowania akumulatora w główniej mierze zależy od stopnia rozładowania. Stosując prostownik pamiętaj jednak, żeby nie przekraczać czasu ładowania powyżej 12h. 

7. Po zakończeniu ładowania wyłącz urządzenie z prądu, a następnie rozepnij przewód minusowy, a później plusowy. 

Pamiętaj! Podczas ładowania nie zbliżaj się do akumulatora z ogniem. Ładuj go zawsze w bezpiecznym miejscu z dala od przedmiotów łatwopalnych. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności zaczerpnij fachowej porady w naszym serwisie. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December